Bonton

Nekaj o bontonu …
Bontón (iz francoščine, pomeni dober ton) zajema pravila spodobnega vedenja v družbi.

Osnovne besede bontona so prosim, hvala, oprostite in izvolite in z uporabo teh besed, se pogosto izognemo neprijetnim situacijam, ko kršimo bonton.

Bonton v šoli

Šola je sicer resna zadeva, po drugi strani pa je šola izredno zabavna – najboljši prijatelji, luštne sošolke, športna tekmovanja, izleti, lovljenje po hodnikih. In zato lahko kaj hitro pozabimo na pravila obnašanja, naj jih naštejemo nekaj:

• ne skačemo v besedo (dvignemo roko, če imamo vprašanje ali želimo nekaj povedati)
  • smo vljudni in spoštljivi, tako do učiteljev in učiteljic, pa tudi sošolcev
  • pazimo da se ne poškodujemo ali da ne poškodujemo drugih
  • če zamudimo se opravičimo in povemo razlog zamude
  • pri malici in kosilu se ne igramo s hrano

Bonton pri mizi

Nepravilno obnašanje za mizo je že klasično jabolko spora na družinskih srečanjih. Brcanje pod mizo, glasno srebanje juhe…vse to, samo da razburimo starše. Pa vendar bonton obnašanja pri mizi ni izvit iz trte in hitro se lahko osmešimo, zato ponovimo osnovne lekcije:

• pravilna oddaljenost stola od mize (tako, da se ne dotikamo mize in nismo predaleč od nje)
  • komolci morajo biti ob telesu (mhm, tudi ko režemo kakšen trd zrezek!), nikakor ne na mizi
  • ne govorimo s polnimi usti
  • in kot smo se naučili že iz filma Titanik – če je na mizi več kompletov vilic in nožev začnemo od zunaj navznoter (za vsako jed en komplet)
  • juho shladimo z mešanjem, ne pihanjem.

(Visited 2 times, 1 visits today)