Vodna šola

V šolskem letu 2021/22 je naša šola postala Vodna šola.

Zakaj želimo postati vodna šola?

Voda je življenjsko pomembna. Predstavlja kar 60–70 odstotkov naše telesne teže in je nujno potrebna za skoraj vsako telesno funkcijo.

Primerna oskrba z vodo je nujna za optimalno zdravje in delovanje možganov. Ljudje običajno pijejo, ko začutijo žejo. Toda v okolju, kjer se veliko dogaja, tako kot v šoli, lahko učenci zlahka pozabijo na žejo.

Zato so razvili Erasmus+ projekt Vodna šola: učence bi morali vsakodnevno spodbujati, da v šoli spijejo dovolj vode iz pipe.

Zakaj smo se na naši šoli odločili, da bomo pili vodo iz pipe?

Naj vam predstavimo nekaj pomembnih dejstev:

Voda in zdravje

• V EU je več kot 20 odstotkov otrok in mladostnikov prekomerno težkih ali debelih. To število se je znatno povečalo prav v zadnjih desetletjih.
  • Debelost pri otrocih je velikokrat povezana z uživanjem sladkih pijač. Skoraj 40 odstotkov sladkorja, ki ga otroci zaužijejo, pride iz sladkih pijač.
  • Izkazalo se je, da spodbujanje pitja vode v šolah deluje preventivno proti debelosti.
  • Uživanje sladkih pijač lahko vodi do zobne gnilobe in zobnih zalivk. Temu se lahko izognete s spodbujanjem pitja nesladkanih pijač.

Voda in učinkovitost šolarjev v šoli

• Skoraj polovica šolarjev ne zadovolji svojih minimalnih potreb po vodi.
  • Tudi majhna dehidracija lahko poslabša kognitivne sposobnosti, povzroči utrujenost in glavobole, kar negativno vpliva na učno učinkovitost.
  • Primerna hidracija je pomemben pogoj za koncentracijo in učinkovitost v šoli.

Voda in okolje

• Pomembna cilja tega projekta sta tudi spodbujanje zaščite voda in trajnostne rabe vodnih virov.
  • Vsako minuto ljudje na svetu kupijo milijon plastenk. To število naj bi se do 2021 povišalo kar za 20 odstotkov.
  • Eden od najpogostejših plastičnih odpadkov na evropskih plažah so plastenke.
  • Šole, ki ne uporabljajo plastenk, pomembno prispevajo k uresničevanju Evropske strategije za plastiko v krožnem gospodarstvu.

Vodna šola pomeni, da:

• učenci pijejo vodo iz pipe (zjutraj, pri malici, pri kosilu in popoldan)
  • učenci imajo dostop do sveže pitne vode iz pipe. Imajo tudi svoje steklenice, kozarce ali lončke
  • v šoli že po Zakonu o šolski prehrani ni mogoče kupiti sladkih pijač in otroci jih ne prinašajo od doma
  • učitelji v razredu pijejo vodo hkrati z otroci (so vzorniki) in jih spodbujajo, da pijejo dovolj (imajo pravila pitja vode, opomnike).

Cilj projekta Vodna šola je vključiti številne ključne deležnike in jim pomagati, da bi znali ozavestiti učence o pomembnosti pitne vode iz pipe za zdravje, dobro počutje in ohranjanje okolja.

koordinatorica projekta Suzana Rebec

(Visited 2 times, 1 visits today)